• BIST 92.893
  • Altın 229,923
  • Dolar 5,7868
  • Euro 6,6446
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C

Aliağa Belediyesi’nden Yerel Tarih, Arkeoloji- Kültür Atağı

Aliağa Belediyesi’nden Yerel Tarih, Arkeoloji- Kültür Atağı
Sınırları içinde Kyme, Myrina ve Gryneion, yakın çevresinde ise Elaia ve Aigai gibi antik kentlere ev sahipliği yapan İzmir’in Aliağa ilçesinde Belediye yerel tarih ve kültürü gelecek kuşaklara aktaracak çalışmalara hız verdi.

Sınırları içinde Kyme, Myrina ve Gryneion, yakın çevresinde ise Elaia ve Aigai gibi antik kentlere ev sahipliği yapan İzmir’in Aliağa ilçesinde Belediye yerel tarih ve kültürü gelecek kuşaklara aktaracak çalışmalara hız verdi. Aliağa tarihine ve kültürüne dair kitapları yayınlayan Belediye, “Aliağa Kent Belleği ve Anı Evi” projesi çalışmalarını da sürdürüyor. 

ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI DİZİSİ YAYINLANIYOR
Arkeolojik verilerle 8 bin öncesine ulaşan bölgedeki uygarlık geçmişinin birikimini gelecek kuşaklara taşımak ve Aliağa’da yaşayanlara bölge tarih ve kültürünü tanıtmak isteyen Aliağa Belediyesi kültür yayınlarına ağırlık verdi. “Aliağa Kent Kitaplığı” dizisiyle kitap yayınlarına başlayan Belediye, ilk olarak geçtiğimiz yıl Sebahattin Karaca’nın yazdığı ilköğretim öğrencilerine yönelik “Aliağa’nın Antik Kentleri” kitabını yayımladı. Ardından dizinin 2. kitabı olarak yerel tarihçi Cevat Yıldırım’ın “Güzelhisar” kitabını yayınladı. 

“İLKÇAĞDAN 21.YÜZYILA ALİAĞA TARİHİ” BASIMA HAZIR
2 yıldır süren araştırma çalışmalarının ardından “İlkçağdan 21.yüzyıla, Aliağa Tarihi” kitabı Aliağa Belediyesi tarafından yayına hazırlandı. Başvuru eseri niteliğindeki kitapta 8 bin yıl önce Aliağa çevresindeki yaşamın ilk izlerinden başlayarak 21. Yüzyıla kadar bölgemizdeki tarihsel süreç ayrıntılarıyla yer alıyor. Aliağa’nın; 1950’lerin, 60’ların küçük tarım ve balıkçı kimliğinden, 1960’ların ikinci yarısından itibaren sanayileşmesine kadar tüm ayrıntıları da kitapta detaylarıyla işleniyor. Yazımı biten kitap kısa süre içinde basılacak.

2 yıldır Myrina ve Gryneion antik kentleri arkeolojik yüzey araştırmalarına destek veren Aliağa Belediyesi, bu araştırmalar sonucunda araştırma heyetinin hazırladığı makaleleri de “Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey araştırmaları, Belgeler ve Yeni Araştırmalar, 1.Cilt” adıyla yayına hazırladı. Adnan Menderes Üniversitesi Arkeoloji bölümü akademisyenleri tarafından yazılan eser, “Aliağa Kent Kitaplığı” dizisinin 4. Yayını olarak gelecek ay yayınlanacak. 
Belediye 2017 yılı içinde Aliağalılardan derlenen fotoğraf arşivlerinden oluşan “Fotoğraflarla Aliağa” kitabını da yayınlayacak geçmişe dair anıları canlandıracak

ALİAĞA ANSİKLOPEDİSİ HAZIRLANIYOR
Kentin binlerce yıllık uygarlık mirasına sahip çıkıp geleceğe taşımak isteyen Aliağa Belediyesi, Aliağa’yı tüm yönleriyle içerecek, kapsamlı bir “Aliağa Ansiklopedisi”nin hazırlık çalışmalarını da sürdürüyor. A’dan Z’ye Aliağa ile ilgili önemli şahsiyetler, tarihi kişilikler, yer isimleri, kurum ve kuruluş tarihçeleri gibi Aliağa ile ilgili tüm bilgiler ansiklopedi formatında hazırlanarak basılacak. Eser, Aliağa ile ilgili bugüne kadar yazılmış ansiklopedik formatta ve geniş kapsamda ilk yayın olacak.

“SEN DE GEÇMİŞİNİ PAYLAŞ”
Öte yandan belediye yapılan ve gelecekte yapılacak kültürel yayınlarla ilgili vatandaşlardan bilgi, belge, fotoğraf ve hatıraları toplayarak arşivliyor. Geçmişte Aliağa’ya hizmet etmiş, geçmişin anılarını yaşatanlarla görüntülü sözlü tarih çalışmaları da yapılıyor. Küçük bir köyden, dev bir sanayi kentine dönüşen Aliağa’nın bu değişiminin tanığı olan Aliağalıların hatıraları kayıtlara geçiriliyor.  Aliağa Belediyesi yapılan çalışmaların daha geniş kesimlerce duyulması ve arşiv katkılarının sağlanması için “Sen de geçmişini paylaş, Aliağa Tarihinde yerini al” sloganlı afişlerle bilgilendirme yapıyor.
 
KENT BELLEĞİ VE ANI EVİ HAZIRLIĞI
Aliağa Belediyesi, bölgenin geçmişine ışık tutacak her türlü bilgi, belge, dokuman, eşyanın arşivlenip sergileneceği bir “Aliağa Kent Belleği ve Anı Evi” kurulması için harekete geçti. Aliağa’nın, köy ve beldelerinin tarihini ve kültürünü, yaşam alışkınlıklarına dair birçok belge ve birikim Anı evinde sergilenebilecek.

Kültürün geçmişten geleceğe taşınmasının önemine dikkat çeken Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Binlerce yıllık kültür birikimini geleceğe taşımak hepimizin görevi ve sorumluluğu. Kentleri kent yapan, geçmişten bugüne taşıdığı değerlerle oluşan kimlikleridir. Çok kültürlü, çok renkli, çok birikimli bir geçmişi var Aliağamızın. Biz gerek yayınladığımız kitaplarla, gerek sözlü tarih araştırmalarımızla bu köklü geçmişi geleceğe taşımak istiyoruz. Gelenek göreneklerimizi, yeme içme kültürümüzü, ekonomik, sosyal tarihimizi unutulmadan geleceğe aktarmak çabasındayız. Geçmişe dair fotoğrafların, filmlerin, arşiv niteliğindeki belgelerin, etnoğrafik eşyaların korunup sergileneceği bir Kent belleği Anı Evi kurma düşüncesindeyiz.  Bu konuda Aliağa’lı hemşehrilerimizin de fotoğraf, bilgi, hatıralarını, geçmişi hatırlatan eşya desteğini bekliyoruz.” Dedi. // EGE BASIN GRUBU

ikili_afis---kopya.jpg

 

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

İzmir, Balçova, Çiğli, Gaziemir, Karşıyaka, Konak, Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Narlıbahçe

Bu haber toplam 359 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 16 14